GİZLİ TEHLİKELERİ TANIMAK: DAHA GÜVENLİ BİR OFİSE 25 ADIMÇalışanlara çoğunlukla zorlu el emeği uygulamak zorunda kaldıkları ağır makine ve teçhizatlarla dolu işyerlerinde güvenlik ve sağlık tehlikelerinin varlığı oldukça açıktır.

İklim kontrollü bir ofis binasındaki bir sandalyede otururken iş görevlerinin çoğunun tamamlandığı bir iş, tehlikeyle daha az dolgunlaşmış gibi görünecektir. Bununla birlikte, ofis ortamında şaşırtıcı sayıda tehlike olabilir.

İşgücü İstatistikleri Bürosundan alınan verilere göre, 2008 yılında 80.410 özel sektör ofisi ve idari işçisi iş başında yaralanmalar yaşadı. Bu yaralanmaların birçoğu, işçilerin veya denetçilerin riskleri tanımaları ve yardım için basit işyeri değişiklikleri yapmaları durumunda önlenebilirdi Onları hafiflet.

İşte ofis çalışanları arasında yaralanma riskini azaltmak için atabileceğiniz 25 adım.

Düşme

BLS’e göre, en yaygın büro yaralanması olan fişler, yolculuklar ve düşmeler 2008 yılında 25.790 işçi kaybetti. Bu yaralanmalara çeşitli tehlikeler katkıda bulunurken, çoğu çalışanlar arasında farkındalık yaratarak önemli ölçüde azaltılabilir.


OSHA’ya göre dağınık olmayan kutular, dosyalar ve yürüyüş yollarına yığılmış çeşitli öğeler bırakın, açma tehlikesi yaratabilir. Yolların dağılmasını önlemek için tüm malzemelerin güvenli bir yerde saklandığından emin olun. Ayrıca, elektrik tehlikesi oluşturmanın yanı sıra, kordonların yürüyüş yollarına veya kilimlerin altına uzatılması açma tehlikesine neden olur, bu nedenle tüm kabloların düzgün bir şekilde sabitlendiğinden ve kaplandığından emin olun.


Üzerinde adımlar Koltuklarda durmak – özellikle bürokrasiyi kaldırmak – önemli bir düşme tehlikesi. Yüksek bir seviyede bir şeye ulaşmak isteyen işçiler bir merdiven kullanmalıdır. Chicago merkezli Amerikan Merdiven Enstitüsü, merdivenlerin tamamen açılması ve sağlam, sağlam bir zemin üzerine kurulması gerektiğine dikkat çekti. İşçiler, en yüksek güvenli ayakta kalma seviyesi olarak belirtilen adımı aşmamalıdır.


Açık bir görüş çizgisi korur Koridorlarda ve kör köşelerde veya hücre duvarlarında dönerken işçiler çarpışabilir. Ulusal Güvenlik Konseyi, çarpışmaların azaltılmasına yardımcı olmak için kavşaklara konveks aynaların yerleştirilmesini önermektedir. İşçiler, köşede kimin geldiğini görebilirlerse, çarpışmalar daha az olasıdır.


Bir tutuş alın Halı ve diğer kaymaya dayanıklı yüzeyler düşmeleri azaltmak için kullanılabilir. Ulusal Güvenlik Konseyine göre mermer veya kiremit çok kayganlaşabilir – özellikle ıslak olduğunda. Halıların altına yerleştirilmesi, işçilerin yağmur veya kar yağışlı ayakkabılar ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu girişlerde özellikle yararlı olabilir.


Vurdu / yakaladı

Ofis ortamında yaralanmaların bir başka önemli türü, işçilerin bir nesne tarafından vurulması veya bir nesne tarafından yakalanmasından kaynaklanmaktadır. BLS’ye göre, bu nitelikteki olaylar 2008’de 15.680 yaralanmaya neden oldu.


Konsolu kapatın Konsey, tam olarak uzatılmamış çok fazla çekmeceli dosya dolapları, korunmazlarsa devrilebilirler diye uyarıyor. Ek olarak, masaların ve dosya dolaplarındaki açık çekmeceler açma tehlikesine neden olur, bu nedenle kullanılmadığında çekmeceleri daima tamamen kapattığınızdan emin olun.


Güvenli istifleme ABD kongre çalışanlarının güvenliğini denetleyen Uyum Ofisi’ne göre, ağır eşyaların uygun şekilde depolanması ofis yaralanmalarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Büyük malzeme yığınları ve ağır ekipman devrildiğinde büyük yaralanmalara neden olabilir. OOC, ağır nesneleri zemine yakın olarak yerleştirmenizi önerir ve rafların veya depolama ünitelerinin yükleme kapasitesinin hiçbir zaman aşılmamasını uyarır.


Ergonomi yaralanmaları

Bir ofis ortamında belki de en yaygın yaralanmalar ergonomiyle ilgilidir. Ofis çalışanlarının günlük masraflarını bir masaya oturtmaları ve bir bilgisayarda çalıştıkları için duruş ve duruş hareketlerine ilişkin diğer yaralanmalara yatkın oldukları için. Ergonomi tehlikelerinin fark edilmesi zor olabilir. PA’nın McKees Rocks’daki ErgoSmart Consultants’ın baş danışmanı Marc Turina, “ergonomi açısından bakıldığında tehlikeli olarak nitelendirilebilecek ofis koşullarının çoğu, günlük gözlemciye oldukça zararsız görünüyor” dedi.


Ayarlanabilir ekipman sağlayın Bir boyut hepsini bir ofis iş istasyonuna uymaz. “Ayarlanabilirlik anahtar,” dedi Turina. “Sandalyeler, çalışma yüzeyleri, monitör sehpaları, vs. hepsi en geniş çalışanlara uyum sağlamak için ayarlanabilir olmalıdır.” Çalışanlarına çeşitli seçenekler önermek önerildi. İşverenler pahalı ergonomik ekipmanların bedelini ödemek konusunda isteksiz olsalar da uzmanlar, ekipmanın akıllıca bir yatırım olduğunu ısrarla vurgularlar. “İyi bir klavye tepsisi yaklaşık 300 dolar perakende olabilir; profesyonel bir ergonomist ve mesleki terapi doktoru olan Sonia Paquette, “İyi bir sandalye 500-100 $ civarında perakende olabilir” dedi. O, bu cihazlara sahip olmamasından kaynaklanan sağlık taleplerinin maliyetinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. “Bu zor iddiaların bazıları, yerinden olmaya maliyetsizlik, işe gitme vakti, iş üretiminde kayıplar gibi tıbbi muameleden sadece on binlerce dolara maloldu”


İşçilere ekipmanı nasıl kullanılacağı konusunda eğitin Ayarlanabilir mobilya ve ekipman sağlanması ergonomik olarak sağlam bir iş istasyonu yaratmanın ilk adımıdır. “Son zamanlarda karşılaştığım en büyük mesele, çalışanların kendi ofis koltuklarını düzgün ayarlayamamaları” dedi. “Birçok zaman, işverenler mükemmel bir ayarlanabilir sandalyeye 500 dolar yatırım yapabilir, ancak çalışanlar hala kötü bir iş istasyonuyla karşılaşırlar” Sorun genellikle iki katlıdır: İşçiler ekipmanlarını nasıl ayarlayacaklarını bilmemekte ve en ergonomik açıdan faydalı yolu bilmemektedirler. iş istasyonlarını kurmak için. İşçileri hem ideal kurulumda, hem de ayarlanabilir ekipmanın buna göre nasıl çalıştırılacağı konusunda eğitin.


Ayaklarınızı yerde tutun Paquette’in işçilerine sorduğu ilk sorulardan biri, masalarında otururken ayaklarının yere değip değmediğidir. “Çok zor bir soru gibi geliyor,” dedi, “ancak çoğu zaman işçiler, klavye tepsisini masaüstünde bulunduruyor, bu yüzden ona ulaşmak için sandalyelerini o kadar yüksek kriket gerekir ki, ayaklarının zemine kolayca dokunmasına gerek yok. “Dedi. Bir çalışanın ayaklarının katında durmadığı sürece, bir sandalye ağrı ve rahatsızlığı azaltamayacağını da sözlerine ekledi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ayarlanabilir klavye tepsileri veya yuvarlanan tablolar gibi uygun yüksekliğe ayarlanmış seçenekler önerdi. Ayak dayamaları “ikinci en iyi seçenek” olmasına rağmen, küçük yüzeyi işçilerin hareketlerinin bir bölümünü engelleyebilir.


Belge sahipleri sağlayın Bir çalışan sık sık masaüstüne ve bilgisayar ekranına bakmaya zorlanırsa, basılı kopyadan sık sık yazarak boyuna baskıya neden olabilir. Turina bu gerginliği azaltmak için belge sahipleri sağlamayı önerir. “Bu belge sahipleri makul fiyatlara sahipler ve aşırı servikal hareketi ortadan kaldırıyorlar ve kas dengesizliklerini önlemeye yardımcı oluyorlar” dedi. Louis merkezli American Optometric Association’a göre, belge sahipleri gözler için de iyi durumda. Referans malzemelerini monitöre yakın tutmak, belgeden monitöre bakarken gözlerinizin odağı değiştirme ihtiyacını azaltır.


Doğru fare yerleşimi Paquette, bilgisayarın tepsisinde olduğu iş istasyonlarını sıklıkla görür ancak fare masa üzerinde kalır. “Bu, o fare tarafında boyun ve omuz için felaket büyü” dedi. Farenin daima klavyenin yanına yerleştirilmesini öneriyor.


Görüş problemleri

Chicago’da bulunan Önleme Körlüğü Amerika gazetesine göre, bilgisayar monitörüne bakmak gözlerinize zarar vermese de, iş gününüzün büyük bir bölümünü bilgisayarda geçirmek göz yorgunluğuna neden olabilir. Gözler kuru ve tahriş olabiliyor ve işçiler odaklamada sorun yaşayabilir. Birkaç çalışma alanı ayarı, bu sorunlardan bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Işıkları kıvırın ve görev lambaları kullanın Ofis binalarında bulunan floresan lambalargenellikle en iyi görme için çok parlaktır. Amerikan Optometri Birliğine göre, yarı yarıya büro seviyelerinde olan ışık tercih edilir. Bu, bazı ampulleri havai armatürlerden çıkararak elde edilebilir. Belli bir görev için daha fazla ışık gerekiyorsa, British Columbia Kamu Hizmeti Çalışan İlişkileri Komisyonu genel aydınlatmayı artırmak yerine bireysel görev lambaları sağlamayı önerir. Komisyon, görev lambalarında çalışan ampullerin, çalışanların görüş hattında parlak bir nokta oluşturulmasını önlemek için tamamen gömülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.


Monitörleri doğru konumlandırın Körlüğü önleyin Amerika, çalışanların bilgisayar ekranlarını göz hizasından biraz aşağıda, gözlerinden 20-26 inç koymalarını önerir. Eğilebilir veya dönebilen ekranlar özellikle faydalıdır. Paquette, “Gözlerinizin dinlenme pozisyonu düz ileriye baktığınızda ufuktan birkaç derece aşağıda” dedi.


Ekran parlaklığını en aza indirin Amerikan Optometri Birliği, ofiste göz yorgunluğunun önemli bir nedeni olarak ekranı parlamayı işaret eder. Gerginliği en aza indirgemek için, monitörleri açık pencerelerin karşısında konumlandırmaktan kaçının veya her zaman tonları veya panjurları kapattığınızdan emin olun. Parlama azaltma filtresi de kullanılabilir.


Dürüstlük sağ gözlükleri giyin İşçiler, bilgisayarın üzerinde çalışan günün büyük bir bölümünü geçirirlerse, göz doktoruna söylemelidirler derneğin önerir. Doktor, görme verimliliğini 20-30 inç – bir bilgisayar monitörünün yerleştirilmesi gereken tipik mesafeyi kontrol edebilir. Boynun aşırı derecede zorlanmasına gerek kalmadan kullanıcının tam monitörü görmesine izin veren bilgisayarlar için gözlükler bulunur.


Bilgisayarda yazı tipi boyutunu artırın Bilgisayardaki küçük yazı tipi boyutları hem görüntünüzü hem de boynunuzu gergin hale getirebilir, çünkü işçiler daha küçük baskıyı görmek için kafa öne doğru çekme eğilimindedir. Bilgisayar ekranındaki yazı tipi boyutuna basit bir ayar yapmak, bunun gereğini ortadan kaldırabilir. Paquette, “Birçok yazılım programında, baktığınız sayfanın boyutunu arttırmak veya azaltmak için CTRL-yukarı veya aşağı kaydırma veya CTRL + veya CTRL- kullanabilirsiniz.” Dedi.


Bir mola verin. Gözlerinize dinlenin ve çeşitli mesafelerde bulunan şeylere odaklanmalarına izin verin, yorgunluğunuzu ve yorgunluğunuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. OSHA, çalışanların bilgisayarda harcanan her saat için 10 dakika ara vermelerini öneriyor. Bu tatili, gözlerinizin daha geniş bir aralıktaki nesneler üzerinde odaklanmasını gerektiren görevler üzerinde çalışmayı içerebilir.


Yangın Güvenliği

MA tarafından kurulmuş olan Ulusal Yangın Önleme Kurumu (National Fire Protection Association) Quincy’ye göre, yerel itfaiye birimleri 2004 ile 2008 yılları arasında her yıl yaklaşık 3.830 ofis yangınuna tepki gösterdi. Ortalama olarak, bu yangınlar yılda dört sivil ölüm ve 37 sivil yaralanmaya neden oldu. Ofiste yapılan bazı rutin muayeneler, yangının bu yıkıma neden olma ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.


Kabloların bakımını iyi yapın Kabul Ofisine göre, hasar görmüş ve topraklanmamış güç kabloları ciddi bir yangın tehlikesine neden olur ve güvenlik kodlarını çiğnemektedir. Kordonlar yıpranmaları için düzenli olarak denetlenmeli ve yıpranmış veya tel bırakılmışsa hizmet dışı bırakılmalıdır. Ayrıca, üçüncü uç hasarlı veya çıkarılmışsa, asla kordon kullanılmamalıdır. Kordonların prizlerin aşırı yüklenmediğinden emin olun. Uzatma kablolarıyla başlayan yangınların en yaygın nedenleri yanlış kullanım ve aşırı yükdür. Uzatma kabloları, Underwriters Laboratories gibi sertifikalı bir laboratuarda onaylanmalı ve yalnızca bir seferde bir aygıt bağlamak için geçici olarak kullanılmalıdır.


Uzay ısıtıcılarını muayene edin Çalışanlar oda tipi ısıtıcılar kullanıyorsa, cihazların ticari kullanım için onaylandığından emin olun ve ısıtıcı yere eğilirse otomatik olarak ısıtıcıyı kapatan bir düğme bulundurun, Uyum Ofisi önerir. Ayrıca, alan ısıtıcılarının bir uzatma kablosuyla güçlendirilmediğinden veya kağıt gibi yanıcı malzemelerin yakınına yerleştirilmemesine dikkat edin.


Asla yangın sprinklerini engelleme Malzemelerin mobilya ve yüksek yığınları, acil durumlarda etkinliğini azaltarak yangın sprinkler gruplarını engelleyebilir. Uyum Ofisi’ne göre, nesneler sprinkler kafalarının altında 18 inçten daha yüksek yerleştirilmemelidir.


Kaçış yollarını engellemeyin veya açık ateş kapılarını destekleme Hiçbir zaman bir acil çıkış yolu boyunca öğeler saklanmamalıdır. OSHA’ya göre, bu yollar dağınıklığın önüne geçmeli. Yangın kapıları, onaylanmamış araçlarla (örneğin, çöp tenekesi veya sandalye gibi) açılmamalıdır; bu, önemli bir yangın tehlikesine neden olur.


İdari kontroller

Personel eğitimine ve geliştirilmiş ekipmana ek olarak, bazı idari kontroller, tehlike tanıma ve potansiyel olarak tehlikeli durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.


Yürüyüşler gerçekleştirin. Ofiste periyodik yürümek, tehlike tanıma ve ergonomik görev tasarımının bakımı konusunda yardımcı olabilir. Turina, her iş istasyonunda yılda en az bir kere ergonomik ekran uygulayan işverenleri önerdi. “Çalışanın şikayetleri süreçte paha biçilemez, ancak yıllık yeniden değerlendirmeler çalışan ile iş istasyonu arasında iyi bir uyum sağlanmasına yardımcı olabilir” dedi.


Kas iskelet sistemi bozukluklarının izlerini izleme Kas iskelet sistemi bozukluklarının semptomlarını kabul etmek, çalışanların iş istasyonlarına ergonomik bir değişiklik yapmaları gerektiği konusunda uyarabilirler. Ancak işçiler, bu uyarı levhalarının ne olduğunu bilmelidir. Turina, “Zayıf ergonomiden kaynaklanan birçok kas-iskelet sistemi yaralanması asemptomatik olarak başlıyor ve bir çalışan belirtileri yaşamaya başladığında oldukça şiddetli hale gelebiliyor” dedi. Herhangi bir ağrı, yorgunluk, uyuşukluk ya da zayıf noktaya dikkat edin, bunlar ergonomi sorununun işareti ve daha ciddi MSD’nin başlangıcı olabilir.


Endişeler hakkında çalışanlarla konuşun Sadece işçilere ne hissettiklerini sorarak tehlikeleri tanımaya uzun bir yol kat edin. Turina, “İşverenler, hızlı, ucuz müdahaleler genellikle sorunu çözebildiğinde, çalışanların rahatsızlık ve yorgunluk gibi erken belirtileri yaşadığı durumlardan yararlanmalıdır” dedi. “Bu erken uyarı işaretlerini göz ardı etmek, çalışanların acı çekmesine ve bazı durumlarda astronomik maliyet yaratılmasına neden olabilir.”


Çalışan raporlama sistemlerini kurma Bir çalışan raporlama sistemi kurmak, kuruluşların yaralanmaya başlamadan önce olası tehlikeleri ele almalarının en iyi yolu olabilir. İşçileri endişelerinizle öne çıkarmaya teşvik eden bilinmeyen bir raporlama süreci oluşturmayı düşünün. Paquette, “Araştırmalar, erken müdahalenin tüm alanlarda en uygun maliyetli sonuçları verdiğini gösteriyor” dedi.


#makale

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör